Produkty
Filtry mechaniczne Zmiękczacze do wody Odżelaziacze i odmanganiacze do wody Filtry sorpcyjne na węglu aktywnym Dezynfekcja wody - lampy UV Odwrócona osmoza Wkłady do filtrów Materiały eksploatacyjne Złoża filtracyjneDezynfekcja wody
Jeszcze niedawno do dezynfekcji wody był stosowany podchloryn sody jako substancja, która zabija wszelkie organizmy żywe. Dozowany w sposób ciągły sprawiał, że woda miała nieprzyjemny chemiczny zapach i była praktycznie niezdatna do picia. Badania wykazały, że związki, który mogły wytwarzać się przy chlorowaniu wody były rakotwórcze. Obecnie w nowych instalacjach uzdatniających nie stosuje się już chlorowania w celu dezynfekcji wody, a stare instalacje powoli zastępowane są nowymi, w których nie ma już chlorowania. Obecnie stosuje się dwie podstawowe metody dezynfekcji wody: lampy UV - najczęściej stosowane w domowych stacjach uzdatniania wody i ozonowanie stosowane głównie w zakładach przemysłowych, miejskich wodociągach, zakładach użyteczności publicznej i innych gdzie wymagana jest bardzo duża wydajność.
Lampy UV to obecnie najtańsza i najprostsza metoda dezynfekcji wody. Promienie ultrafioletu wytwarzane przez żarnik takiej lampy zabijają wszelkie mikroorganizmy żywe jakie istnieją w wodzie - bakterie, wirusy, grzyby i inne niszcząc ich DNA. W szczególności te najbardziej niebezpieczne - z grupy Coli oraz Enterokoki - Paciorkowce kałowe. Drobnoustroje te występują często jeśli ujęcie wody zlokalizowane jest w pobliżu nieszczelnego szamba, sadzawki, stawu lub rowu melioracyjnego. Zdarza się również, że nie posiadający fachowej wiedzy pracownicy wykonujący odwiert pod studnię zaszczepiają w ujęciu wody bakterie. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie lampy UV w domowej stacji uzdatniania wody.
Największą zaletą lamp UV jest niemal całkowity brak konieczności obsługi ze strony użytkownika. Cała obsługa sprowadza się do wymiany żarnika raz na 2-5 lat (na tyle zazwyczaj wystarcza jeden żarnik). Jest to czynność bardzo prosta i każdy we własnym zakresie jest w stanie to zrobić. Każde przepalenie się żarnika sygnalizowane jest lampką i głośnym sygnałem dźwiękowym więc nie trzeba ciągle kontrolować żarnika, czy się nie przepalił. Nie trzeba go też wymaniać prewencyjnie co określony czas. Lampa nie zużywa też żadnych środków chemicznych, a co za tym idzie nie produkuje też niebezpiecznych dla zdrowia substancji chemicznych. Jedyne co zużywa, to energia elektryczna. Typowa lampa UV montowana w domkach jednorodzinnych o przepływie 1360 l/h, przeznaczona dla 3-5 osobowej rodziny ma moc 21 W, więc zużywa tyle energii ile nowoczesna żarówka energooszczędna i 10x mniej niż komputer stacjonarny czy duży telewizor LCD.