logo

Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne to najprostsze i najbardziej popularne filtry stosowane w uzdatnianiu wody. Są niezbędnym elementem niemal każdej stacji uzdatniania wody. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie wody z zanieczyszczeń koloidalnych, takich jak: piasek, muł, rdza itp. Dzięki nim główne urządzenia uzdatniające (zmiękczacze, odżelaziacze, odmanganiacze, kolumny węglowe) są zabezpieczone przed uszkodzeniem tego typu zanieczyszczeniami. Automatyczne uzdatniacze wody wyposażone są w bardzo drobne i często wykonane z miękkich materiałów części: oringi, dysze, inżektory. Piasek, czy kawałki rdzy mogłyby zatkać lub uszkodzić mechanicznie takie elementy. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie ich przed tego typu zanieczyszczeniami. Zaletą filtrów mechanicznych jest dość niski koszt zakupu i duża uniwersalność w stosowaniu. Wadą tych filtrów są wysokie koszty eksploatacji związane z koniecznością częstej wymiany wkładów oraz dość kłopotliwa eksploatacja - aby wymienić wkład trzeba zamknąć zawór doprowadzający wodę, obniżyć do zera ciśnienie wody w filtrze, a następnie odkręcić klosz i wymienić wkład. Wady tej nie posiadają jedynie filtry Honeywell i Cintropur. W zależności od przeznaczenia, natężenia przepływu wody, dokładności filtracji, zadanej trwałości stosuje najróżniejsze typy filtrów mechanicznych. Najbardziej popularne z nich to: Big Blue, Atlas, Cintropur oraz filtry do gorącej wody. Wszystkie są dostępne w naszej ofercie.


BigBlue

Ze względu na swoją niezbyt wysoką cenę, dość dużą wydajność i trwałość wkładów filtracyjnych filtry Big Blue są najpopularniejsze w swojej kategorii. Ich ogromną zaletą jest możliwość stosowania przeróżnych wkładów filtracyjnych, które mogą usówać różne zanieczyszczenia z wody. Stosuje się w nich wkłady z pianki polipropylenowej przy dokładności filtracji od 1 mikrona do 50 mikronów, wkłady sznurkowe, harmonijkowe, wkłady wielokrotnego użytku, wkłady zmiękczające, odżelaziające, węglowe oraz różne ich kombinacje. Są dwa podstawowe typy korpusów Big Blue: przeznaczone do wkładów o długości 10" i 20". Róznią się przede wszystkim wydajnością. Korpusy 10" osiągają wydajność do 2 m3/h a korpusy 20" nawet do 5 m3/h. Oba typy są dostępne w naszej ofercie razem ze wszystkimi akcesoriami: klucze, mocowania, wkłady.


Atlas

Ze względu na swoją bardzo niską cenę stały się równie popularne jak filtry Big Blue. Jednak ich największą zaletą jest przede wszystkim przeźroczysty klosz. Dzięki niemu można wzrokowo kontrolować poziom zanieczyszczeń na wkładzie i w odpowiednim momencie zdecydować o wymianie wkładu. Jego inną bardzo ważną cechą są mosiężne wtopki z gwintem do montażu dopływu i odpływu wody. Dzięki temu wytrzymałość gwintu jest większa w stosunku do filtrów posiadających gwint plastikowy. W sprzedaży posiadamy obudowy Atlas z gwintami przyłaczeniowymi 1", 3/4" oraz 1/2", dzięki temu można je dostosować niemal do każdej typowej instalacji domowej. W prosty sposób można też z nich zbudować prosty system uzdatniający wodę składający się np. z trzech filtrów: z wkładem polipropylenowym, odżelaziającym oraz węglowym, bo podobnie jak w filtrach Big Blu do Atlasa można zastosować bardzo dużo rodzajów wkładów. Jego dużą zaletą jest również odpowietrznik. Przy jego pomocy można łatwo zredukować ciśnienie wody do zera podczas wymiany wkładu. Natomist po jego wymianie można łatwo usunąć powietrze z jego wnętrza.


Cintropur

Należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie filtrów mechanicznych. Charakteryzują się bardzo dobrą jakością wykonania, dużą funkcjonalnością, niskim spadkiem ciśnienia oraz dużą wydajnością, która w największych modelach wynosi 30 m3/h. Stosowane są zarówno w domowych stacjach uzdatniania wody jak i w przemysłowych. W zależności od potrzeb mogą być to filtry na wkłady wymienne lub na złoża wymienne. Filtry Cintropur charakteryzują się specjalną konstrukcją dzięki której woda wpływająca do filtra wpada w ruch wirowy - efekt cykloniczny. Dzięki temu cząsteczki brudu są odwirowywane i spadają na dno klosza. Aby usunąć te zanieczyszczenia wystarczy raz na ok. 3 miesiące odkręcić zawór na dole klosza i wypłukać w ten sposób zgromadzone zanieczyszczenia. Podobnie jak w filtrach typu Atlas wszystkie filtry Cintropur posiadają przeźroczysty klosz co daje pełną kontrolę nad zgromadzonymi zanieczyszczeniami. Posiadają także odpowietrznik oraz możliwość podłączenia manometrów na wejściu i wyjściu wody, dzięki czemu kontrola poziomu zanieczyszczeń jest jeszcze lepsza. Filtry te oprócz opisanych wyżej wielu zalet mają jedną podstawową wadę - są wielokrotnie droższe niż filtry typu Atlas czy Big Blue. Jednak jakość wykonania i funkcjonalność tych filtrów zdecydowanie rekompensuje ten wydatek.


Filtry do gorącej wody

Ich budowa jest bardzo zbliżona do filtrów typu Atlas i Big Blue - mają odpowietrznik, nieprzeźroczysty klosz i prostą konstrukcję. Podobnie jak w w/w filtrach także i w tych stosuje się wkłady wymienne dobierane w zależności od zadanej dokładności filtracji. Ich cechą charakterystyczną jest specjalny materiał z którego są wykonane - poliamid wzmocniony włóknem szklanym lub stal nierdzewna. Dzięki temu nie odkształcają się nawet przy wysokiej temperaturze wody, która może dochodzić nawet do 95 st. C. Sa więc stosowane wszędzie tam, gdzie jest wymagana filtracja wody gorącej.